jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is true? A. 15 + 0 = 0 B. 15 – 0 = 0 C. 0 ÷ 15 = 0 D. 15 ÷ 0 = 0
What legal document explains the legal reasoning behind a Supreme Court decision
Which of the following statements is true? A. 15 + 0 = 0 B. 15 – 0 = 0 C. 0 ÷ 15 = 0 D. 15 ÷ 0 = 0
Cara has $25 to buy dry pet food and treats for the animal shelter. A pound of dog food cost $2 and treats are $1 apiece. If she buys 9 pounds of food, what is
What organelle controls a cell's activities?
A tortoise is walking in the desert. It walks 6.4 meters in 4 minutes. What is its speed?
How do I get the answer to 3(-2-3x)=-9x-4
What territories did Cyrus's successors add to the Persian empire
use multiplication and the distributive property to find the quotient of 54/3
How do you Graph 0=x+1/4y+1/2