corinavarelarmv corinavarelarmv
  • 02-09-2014
  • Mathematics
contestada

tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.50. how many of each item did she buy?

Respuesta :

Finchers Finchers
  • 02-09-2014
5 nail polish and 4 lip gloss

5 x 4.5 =22.5
4 x 7    =28
28+22.5=50.50
Answer Link

Otras preguntas

where is the alliteration
Solve the equation X = 64 for x.ОА. -32, 32 O B. -8, 8OC. 8 OD 32please help​
¿Dónde el abuelo Agustín? nacieron nacimos naciste nací nació
Find the mean and standard deviation for the data set {6, 8, 7, 5, 10, 6, 9, 8, 4} Please SHOW steps for everything
Which sentence punchuated correctly
Before her identity is revealed, what clues indicate that Medusa is up to no good? PLS I NEED THIS ASAP!!!
What are your thoughts on the battle of gettys burg
Find the larger of the two roots of the equation y = -2.2x2 + 63.5x - 17
A bag of dozen oranges was selling for $3. The manager of the store decided to add some oranges to the bag, but not to change the $3 sticker price on the bag. N
Please help I am struggling really bad thank you so much