shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Visible light (also called white light) (3 points) a. makes up the entire electromagnetic spectrum b. makes up only a small part of the electromagnetic spe
Mark charged a battery. Each minute, the percentage of the battery’s capacity that was charged increased by 2.5 percent. After 17 minutes of charging, the batte
Lenny is 3 times older than Max. When you subtract Max’s age from Lenny’s age, you get 24. How old is Lenny and how old is Max?
What percentage of the energy stored in glucose do humans recover by cellular respiration?
The answers please to this
A tank holds 256 gallons but is leaking at a raye of 3 gallons per week.A second water tank holds 384 gallons but is leaking at a rate of 5 gallons per week.Aft
SOMEONE PLEASE JUST ANSWER THIS ASAP FOR BRAINLIEST!! Factor completely. 48 - 24x + 3x^2 = __________
The speed of an object undergoing constant acceleration increased from 8.0 meters per second to 16.0 meters per second in 10. Seconds . How far does the object
If a special sauce in a hamburger restaurant is made with a 1:1 ratio by volume of ketchup to mayonnaise, how much mayonnaise is needed to make a 4-quart batch
Write the equation of line in slope-intercept form. Line parallel to the y-axis that passes through the point (77,88)