matsatey matsatey
  • 13-06-2018
  • Mathematics
contestada

35 miles per gallon gas at $2.56 per gallon,what is cost per mile

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-06-2018
It should be 2.56/35, which is equal to 0.0731428571$ per mile. Hope this helped! Brainliest is always appreciated.
Answer Link
szullo221 szullo221
  • 13-06-2018
The cost is about $0.07 per mile.
Answer Link

Otras preguntas

can you express 9/9 as a mixed number why or why not
A cell phone plan uses a fixed charge of $20 per month plus 10 cents for each minute used to calculate the total bill. The total bill, t, can be expressed in te
What letter comes next S,M,H,D,M
Find two consecutive numbers whose sum is 117
what did karl marx believe was the solution to the injustice and inequality of the bourgeoisies exploitation of the proletarians regarding the means of producti
why would organisms break the bonds of organic compounds
Which statement describes the role of the organism indicated by the blue arrow in the food web? (2 points) alt= Producers bring energy into the ecosystem by mak
Which words make up the adverb phrase in the sentence? Which words does the adverb phrase modify? Many early cities were built around forts. A. Many early; modi
Read this excerpt from Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave. My Dear Friend: You remember the old fable of "The Man and the Lion," whe
The water cycle is driven by energy from the sun which process and the water cycle is caused directly by the Suns energy ? A. Evaporation B. condensation C. Pr