abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

Huong collects coins. Over a three-year period she collected 1,000 nickels. After organizing them by year, she found that the number of nickels from a given yea
Describe the significance of cotton in the national economy in the 1800s
Many military officers in japan believed japan was destined to dominate _________
Need help with this problem!
Michael notices that when he’s sick his body heat increases he wonders what other body systems interact together which of the following provides an example of t
The Cosmic Background Radiation Outer space is filled with a sea of photons, created in the early moments of the universe. The frequency distribution of this "c
I need help, please. I'll give out the brainliest!​
PLEASE HELP RIGHT AWAY!!1
March each form of Japanese art with its description
The most important goal of the Schuman Plan was to align European nations economically. attain stability and peace in Europe. strengthen political ties across n