23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

A student is writing a research report for his eighth–grade literature class about the work of the famous American poet Emily Dickinson. The student must use s
NEED HELP ASAP failing
What are the specialities of mauryan sculptures?
Which one of the following choices best represents a positive defense mechanism to stress?
palabras con terminacion en ancia, encia, uncia, uncio
Parallelogram DEFG has been rotated. Which statements are correct? Check all that apply.
What is 245,600,000,000 in scientific notation
Which of the following stands out in Native American culture compared to the cultures of early river valley civilizations? A. craftsmanship B. weaponry C. poly
Darrin lives in Washington, D.C., which has a sales tax of 6%. He just bought a video camera whose full price was $620, but after sending in a rebate form, he l
Why was shortening the distance between Europe and Asia (with the opening of Egypt's Suez Canal in 1869) an important event?