hfghgfhgf5163 hfghgfhgf5163
  • 14-03-2024
  • Mathematics
contestada

A package of hamburgers contains 8 patties and costs $7.50.
a. Luna has to buy at least 16 packages for an upcoming picnic. Write and solve an inequality to describe the number of hamburger patties p that Luna needs to buy.

Respuesta :

Otras preguntas

How is profit determined? This is an Econ question
A truck costs $80,000. It depreciates in value $6,000 per year. Write a linear model in the form v(t)=mt + b where v(t) represents the current value of the truc
what is 5/3 times 6/48
IN - Change this fraction to a decimal: 9
How have increased carbon dioxide levels and temperatures affected living organisms?
wien une correc Torm Or une verb estar or tener. Está estás tenemos tiene tienen 1. Tú estás muy triste. 2. Mi hermana frío. 3. Los amigos sed. 4. Hoy nosotros
A teacher gave a test with 50 questions, each worth the same number of points. Donovan got 39 out of 50 questions right. Marci's score was 94%. How many more qu
Mike made four of his truck payments late and was fined four late fees. If each late fee was $10, how much did he pay in late fees?
5(4+r)=1/2(40+10r)????????????????
What is the density of an object with a mass of 16 g and 3.0 ml