GoldenToad99231 GoldenToad99231
  • 13-03-2024
  • History
contestada

Slavery developed as a solution to a labor supply problem in the context of which economic system?
a) Slavery economy
b) Socialist economy
c) Capitalist system
d) Plantation system

Respuesta :

Otras preguntas

ASAP!!!! How can a model help to show the scale of change that occurred in the Sierra Nevada region over time? EXPLAIN what this would look like
why the needle on a compass always points in the direction of magnetic north
what is the purpose of a unit conversion?
what were the constitutional changes to the presedency?
Which of these is NOT a principle of the cell theory as it is currently understood? A) Cells are the basic units of life B) All living things are made of cells.
t/ 23= - 9 = Can someone help me find the value of T please.
There are 12 cans of corn in a case. Each can of corn is 10 ounces. If a case of corn costs $10.68, what is the unit price per can of corn? a. $0.09 b. $0.11 c.
This same chemistry student has a weight of 155 lbs. What is the student’s weight in grams? (16oz=1lb, 1 oz = 28.34 g)
how do you find a slope from a table??
7. What is supply and demand? Give me an example of a supply and demand currently?