TestSubject346 TestSubject346
  • 12-02-2024
  • Mathematics
contestada

Flour costs $0.80 and sugar costs $0.50 a pound. An order of flour and sugar weighs 15 pounds and costs $9. I need a system of equations to represent the word problem. Can someone help me out?

Respuesta :

Otras preguntas

yesterday I blank my bicycle to school
PLZ HELP ASAP, Btw you have to choose more than one Which statements are true the ordered pair (1, 2) and the system of equations? y=−2x+47x−2y=3 Select each c
Help ASAP please First answer and correct answer gets the brain... Fill in the blanks Also on the bottom there is a clue
is 0.3 equal to 1/3, or 3/10?
help me please i need to know
Hard light is usually not good for filming. True False
Mel divides his baseball cards evenly among 7 cousins. If each cousin gets more than 20 cards, could 119 cards be the total number of cards that Mel gives away
Why were so few homesteaders successful?
A ellos les _____ las clases de español. help answer please
How did progressive and conversation republicans feel about labor unions in the early 1900s