kreesey09 kreesey09
  • 12-01-2024
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce can of clam chowder costs $1.32. A 32-ounce can of clam chowder costs $3.20. Which has the lower unit price? (per ounce)

Respuesta :

Otras preguntas

6x + 11 + 3x .........................................
I don’t understand, please help! Solve m=p/2-n for n.
What is x? Round to the nearest tenth
22 The church pictured above is an example of Ottonian architecture. Which of the following churches is shown in this picture? the church of Saint Cyriakus the
You own a farm and have several fields in which your livestock grazes. You need to order barbed-wire fencing for a small pasture that has a length of 5 yards an
Mention any five ways to preserve our art, religion and culture.​
Todd Mountain Development Corporation is expected to pay a dividend of $3 in the upcoming year. Dividends are expected to grow at the rate of 8% per year. The r
Florian just graduated from law school and wants to start his own law firm. It is best for Florian to use a _____ organizational structure.
Follow the process of completing the square to solve x2 = -4x + 3
Find three consecutive integers such that the sum of the largest and 5 times the smallest is -244. Find the smallest integer.