jbxdxnjxze2929 jbxdxnjxze2929
  • 12-01-2024
  • Business
contestada

A company produces and sells 5000 units of a product per month at a price of $20 per unit. The fixed cost of production is $30,000 per month and the variable cost per unit is $10. Calculate the total revenue, total cost, and total profit for the company in a month.

Respuesta :

Otras preguntas

How many atoms lined up side by side would equal the thickness of a book page?
What is 10% off £1.80?
Determine whether the following pairs of lines are parallel,perpendicular,or neither. y=2x+1 2x+y=7
Are the commas in the right place? 894 Jenkins Blvd.,Knoxville, Tennessee 37901 June 12, 2001 Or 894 Jenkins Blvd. Knoxville, Tennessee 37901 June 12,2001
Technology based on biology is called _____. biological engineering genetic engineering biotechnology
Translate the phrase into a math expression. 30 added to a number that is decreased by 5 a. n – 5 + 30 b. 30 – n – 5 c. 30 + 5 – n d. 30 + (n ÷ 5)
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
A recipe that makes 6 servings calls for 1/2 cup of butter. Nancy modifies the recipe so that it can serve 8 How many cups of butter does Nancy need?
What is 31 less than fifty two million and four
what is it called when the species change over time