madisonknapp17 madisonknapp17
  • 15-03-2017
  • Mathematics
contestada

Michael bought 2 notebooks and 1 pen for $7. Rick bought 1 notebook and 5 pens for $8. How much does a notebook cost?

Respuesta :

jetblackwing
jetblackwing jetblackwing
  • 15-03-2017
A note book costs 3$ (Then the pen costs 1$ as a bonus:P) 3+3+1=7 and 3+1+1+1+1+1=8 Hope that helps:) 
Answer Link
DarrenPHS
DarrenPHS DarrenPHS
  • 15-03-2017
Let x be the price of the notebook. Let y be the price of the pen.

2x+y=7
x+5y=8

The equation x+5y=8 is the equivalent to 2x+10y=16.

Subtract the equation 2x+y=7 from 2x+10y=16 to get 

9y=9

Divide each side by 9.

y=1.

Since 1 notebook and 5 pens in $8, and each pen is $1, 5 pens is $5.

Therefore, 1 notebook costs $3 because 8-5=3.



Answer Link

Otras preguntas

round each decimal to the nearest whole number 30.92
1. An agreement to count slaves as three-fifths of a person was related to A. the creation of an upper and a lower house in Congress. B. the number
What type of consumer is a ladybug? A. decomposer B. primary consumer C. secondary consumer D. tertiary consumer
The nation's largest railroad center was located in: Cincinnati Kansas City Chicago New York
the lithosphere is made up of the ____
How to measure Population Density?
lisa is painting a fence that is 26 feet long and 7 feet tall. A gallon of paint will cover 350 square feet. Write and slove a proportion to determine how many
This is Europe's major mountain range. It contains some of Europe's tallest peaks.
If you flipped a penny 99 times and each time it came up heads, then the chance of the penny coming up heads again is ____ . 50% 1% 100% 25%
add or subtract mentally 8.01+1.09