mw3932
mw3932 mw3932
  • 14-01-2023
  • Mathematics
contestada

Kyle is shopping for his favorite
cereal at the grocery store. The
9 ounce box costs $2.52 while the 12 ounce box costs $3.60. Which is the better deal? How much will he save per ounce?

A) 9 oz.; 20¢/oz.
B) 12 oz.; 20%/oz.
C) 9 oz.; 2¢/oz.
D) 12 oz.; 2¢/oz.
E) 12 oz.; 9¢/oz.

Respuesta :

Otras preguntas

What time is it in washington dc right now?
How do you factor out 77× + 21
King _______ established western society’s first independent pharmacist guild. a. charles iii b. henry viii c. james i d. louis iv
) Finding a win-win solution that allows parties who are involved to have their goals achieved is an example of a. accommodation b. collaboration c. team bui
although "dog.jpg" and "dog.JPG" and "DOG.jpg" and "DOG.JPG" all appear to be the same file, they are not considered the same when programming web pages on the
Could buying $2,000 worth of stock on behalf of a client earn more money for a financial planner than buying $1,000? Why or why not?
What would happen if the president elect dies?
Why did Hamilton's financial plans favor the North?
what is the best approximation for the cube root of 9.32
how are changes in the earth similar to changes in human beings