20140752 20140752
  • 11-12-2022
  • Mathematics
contestada

3-quart carton of milk costs $4.92. What is the price per cup?

Respuesta :

Otras preguntas

An electric pump can fill a 45-gallon tub in half an hour.At this rate, how long would it take to fill a 60-gallon tub?
How many sides does a regular polygon have that has an angle of rotation equal to 20 degrees.
Desertification can be caused either by climate change or destructive land use.
In a batch of 860 calculators, 9 were found to be defective. What is the probability that a calculator chosen at random will be defective? Write the probability
Which statement indicates an unsafe practice for fire prevention and protection? A. Clean up spills of combustible liquids promptly. B. Practice safe storage
What do you call president Nixon's policy of measured troop withdrawal from Vietnam?
Which of the following was NOT a non-violent means of protest during the Civil Rights Movement? A. Freedom Rides B. Sit -Ins C. Sit Ups D. Boycotts
What is the correct response if the blood sugar drops for a person with type 1 diabetes mellitus?
Find an ordered pair that satisfies the function y = -3x -10. Question 3 options: (-1, 7) (1, -10) (-1, -7) (0, 10) Which of the following equations is not line
what is the value of y when x equals 17 5x+8y=29