DavionaC214533 DavionaC214533
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

4 Surfboards atMorgun's Surf Shopcost $792. If they areall priced the sameamount, how muchdoes 1 surfboardcost?$198

Respuesta :

AvromA72890 AvromA72890
  • 03-11-2022

Given that:

- The cost of 4 surfboards is $792.

- All the surfboards cost the same.

Therefore, in order to find the cost of 1 surfboard at Morgun's Surf Shop, you only need to divide the total cost of the four surfboards, by 4.

Let be "x" the cost (in dollars) of 1 surfboard.

You get that:

[tex]\begin{gathered} x=\frac{792}{4} \\ \\ x=198 \end{gathered}[/tex]

Hence, the answer is: 1 surfboard costs $198.

Answer Link

Otras preguntas

Brianna makes 18.50 per hour and works on average of 28 hours a week. That means she will have an annual gross income of
Where did the Aztec build tenochtitlan
Given 5 Moles of H20. how many moles of O, are produced. Use the following Equation 2H2+O2->2H2O
This is for DRIVERS EDUCATION ❗️ Drift means to have your foot off the brake and let the car roll on its on power. True or False ?
Which number is in the ten-thousands place : 223.9087 Which number is in the thousands place: 223.9087 Which number is in the hundreds place: 233.9087 Which num
Maste 1) 2,000 pounds of sand is to be put into 100-pound bags. Each bag will sell for $5.00. How much is the sand worth altogether?
Find the product. Enter the product in simplest form.
I have a close friend, I love everything about them. We have just about everything in common. We finish each others sentences, have the same taste in music and
I believe the answer is D but I wanna make sure​
whats the answer to -6 = 3/2z​