c08pena
c08pena c08pena
  • 15-09-2022
  • Mathematics
contestada

A food store makes a 9-lb mixture of barley, flakes, and nuts. The cost of barley is $1.50 per
pound, flakes cost $2.00 per pound, and nuts cost $2.00 per pound. The mixture calls for
twice as much barley as flakes. The total cost of the mixture is $16.00. How much of each
ingredient did the store use?

Respuesta :

Otras preguntas

One of Alexander Graham Bell's major accomplishments was A. developing a more efficient way to make steel B. inventing the telephone C. helping to make el
What we use in everyday life will metamorphic rocks?
why did Marc Antony and Octavian become enemies
where did the rights originate come from and why
what is the difference when 2x^3+x-5 is subtracted from 6x^3-x^2+4x+8?
Gianni added 1 3/4 cup of pecans and 1 1/3 cup of walnuts to a recipe. How many cups of nuts did Gianni add to the recipe? I NEED AN ANSWER RIGHT AWAY!!!! A. 2
A character would face his or her biggest conflict during the exposition rising action climax dénouement
Which of the words pairs has the same relationship STEREO:MUSIC Oven:heat Piano : wood Sound : noise Wife : husband
trace the origins of the "inalienable rights" referred to by the Declaration of Independence
What is 5.35 pounds of onions as a mixed number ?