keenanmcneill4owh6q3 keenanmcneill4owh6q3
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

A company invests $14,000 to produce a product that will sell for $57.65. Each unit costs $7.40 to produce. (Round your answers to the nearest whole number.)
(a)
How many units must the company sell to break even?
units
(b)
How many units must the company sell to make a profit of $95,000?

Respuesta :

Otras preguntas

are water hyacinths still a problem till this day in the us?
Explain the process of the mantle convection taking place in the Mesosphere.​
small chemical compounds that are used for neuronal communication
In purchasing the Louisiana Territory, President Jefferson used a power that the Constitution did not explicitly delegate to him. 1. What do you think is the si
A parabola can be drawn given a focus of (8,7) and a directrix of x = −2. What can be said about the parabola?
if f(x)=2^6x -19, what is the value of f(1)
PLSSS HELP AJHAUAKQKQ
Why was AD 630 an important year for Islam?
What landscape features define the alpine mountains?
Which of the following statements are true in a dilation? (select all that apply) a All corresponding angles are congruent. b All corresponding angles are propo