katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

from place value relationships the 4s in 344 is?
The best way to locate a suffix is to look for a word part that _________
can 0.286 be rational
what is meant by a hoary corpse?
Can any ratio be written as a unit rate?
round 135.91 to the nearest whole number
brad grew 4 1/4 inches this year and is now 56 7/8 IN tall write and solve an equation to find Brads height at the start of this year. show that your answer is
4 1/3 divided by 2 1/3
what are two ways to decompose 6107
506,709 in expanded form