josh8377 josh8377
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 54 oranges cost N36. Find the costs of 3 oranges

Respuesta :

isabella61308 isabella61308
  • 15-02-2022

Answer:

4.5

Step-by-step explanation:

because if you divide 54 and 36 you get 1.5 and 1.5 x 3 is 4.5

Answer Link

Otras preguntas

Think about that first group of finches which of the following is true about their beaks?
Janelle buys 4 cases of water. Each case of water contains 12 bottles. Janelle drinks 3 bottles of water. Veronica writes a numerical expression to represent th
A teacher wants to give three markers to each of her 25 students. Markers come in packages of eight. How many packages of markers will the teacher need?
13)  The election of 1896 resulted in a victory for McKinley and the __________________ party which represented big business, high tariffs and industry with the
This convened in May of 1775, drafted the "Olive Branch Petition" two months later, and eventually drafted the Declaration of Independence over a year later.
what is a TV and explain it ??
The position-time equation for a certain train is xf=2.8m+(8.1m/s)t+(2.9m/s^2)t^2. What is the initial velocity of this train? What is its acceleration?
Julian designs an experiment to see how well different liquids lubricate wooden surfaces. He sets up a number of identical wooden ramps and prepares to slide id
I’m act 11 scene 2 how does mrs. Johnson feel about the Youngers move
What is the remainder of 23870 divide by 38