ritasitalianice345
ritasitalianice345 ritasitalianice345
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

Greg buys a school lunch for $1.50 each day. His caretaker gave him $40 for his lunches. What equation represents how much money Greg has?

Respuesta :

nb32193
nb32193 nb32193
  • 13-12-2021

Answer:

1.50 + 40= $41.50

Step-by-step explanation:

if Greg only had $1.50 and then he got an additional $40, he now has $41.50.

Answer Link

Otras preguntas

A 4-cup bottle of hair gel costs $40.56. What is the price per pint?
Which part of the Constitution establishes that the government derives its power from the people in introduces to 6 purposes of government in serving the people
what year did Christopher Columbus discover America
Evaluate the expression 18−(−4)−8 by rewriting the subtraction as addition
How were government and religion linked in new england and middle colonies?
Montana is a leading producer of me
a small package of 30 colored candies contained 10 red pieces. How many pieces would you expect to find in a large package containing 45 pieces
a triangle has a base of 7 1/8 feet and height 7 1/5 ft. what is the area as a mixed number
In a room filled with people, where several conversations are going on, you are ableto hear your name being spoken. this is
Temperature °F = (9/5 * °C) + 32° °C = 5/9 * (°F - 32°) 1 pt each. Using the table above as a guide, complete the following conversions. Be sure to show your