sewenger sewenger
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

I bought 1 pound of grapes for $3.75. I bought 4 pounds of strawberries for $15.63. Which is least expensive per pound? Explain your reasoning.

Respuesta :

keerahslifestyle keerahslifestyle
  • 15-03-2021

Answer:

grapes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How can you optimize your physical health?
Write 720,080 in expanded form with exponents
how long will it take 5000 to double in an account that pays 5.6% simple interest
A person who agreed to work in exchange for passage to the colonies? Who is that person ?
How to simplify 8x2+7x-3+4x-8
If a straight line passes through the point x = 14 and y = 3 and also through the point x = 4 and y = 10, the slope of this line is
How many months were lewis and clark gone during their journey?
What made Florence thrive financially?
what are the four major physical features of northern europe ?
how do slave and servant owners hope their fugitives will be identified