nailan24mack
nailan24mack nailan24mack
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Yang purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price, how much will 7 pounds of grapefruit cost?
A
$0.98
B
$3.50
C
$6.86
D
$7.98

Respuesta :

ilt9520 ilt9520
  • 03-02-2021

Answer:

C. 6.68

Step-by-step explanation:

One grapefruit is 0.98 so we know so we multiply by 7 and get 6.86

hope this helped

Answer Link

Otras preguntas

A problem play focuses on what exactly? Select all that apply. problems in the author’s life problems in society problems in life that haven’t yet occurred pro
What event forced john f. kennedy to take meaningful action in support of the civil rights movement? question 20 options: selma-to-birmingham march. march on wa
How are astronomers able to observe and study black holes?
Se tiene que pegar encaje a un aro de 35 cm de diametro¿Cuanto encaje se necesiata para cubrirlo?
Please help me and explain. Find the area of the figure thanks
Write using exponents. −3m·4·n·n
Please help me. Thank you very much.
What is the mean and median of 2,5,9,11,17,19
What caused oil prices to increase in the world since the 1970s?
5x+10=10y in y=mx+b form