siriazizi07 siriazizi07
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $0.60 to run a fan for 4 hours. How much does it
cost to run the fan for 6 hours?

Respuesta :

leonardotorrico03
leonardotorrico03 leonardotorrico03
  • 03-02-2021

Answer:

0.90$

Step-by-step explanation:

4hour=0.60

6hour=x

x=(0.60×6)/4

x=0.90$

Answer Link
rajagrewal768 rajagrewal768
  • 02-06-2022

The cost to run the fan for 6 hours is $0.90.

What is the cost?

The value of money that has been used up to produce something or deliver a service, and hence is not available for use anymore.

How to solve?

4hour=0.60

6hour=x

x=(0.60×6)/4

x=0.90$

Learn more about Cost:

https://brainly.com/question/15301858

#SPJ2

Answer Link

Otras preguntas

What was one positive effect of the soviet union's central planning?
Why does the capital of Columbia, Bogota DC, and the capital of US, Washington DC, both have "DC"?
what is the slope of the line through (-4,2) and (5,8)
Use the following words to complete the passage: add, reflecting, light, reflect, cancel, white, colors, waves interference, brighter. Like water drops in falli
How do you solve this
1. Name some situations in which taking a vitamin supplement might be beneficial or necessary for a person. 2. Why is taking a high dose of a single mineral da
Explain what is meant by the following, illustrate with an example: "for any real numbers, p and q, p-q=(-q)."
What is the relationship between a tcp and udp packet?
In most organizations selection is an ongoing process because
Geometry math question no Guessing and Please show work