lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

When studying an information system, illustrations of actual documents should be collected using a process called _____. a. âstratification b. ârandomization c.
How did the defeat by the Romans affect Jewish history?
A ________ is any device connected to a network such as a computer, printer, or game console.
The 8 foot diameter circular table has a 4 foot wide extension. What is the total area with the extension? How does the area compare to the area of the 10 foot
A food with a high energy density has a small number of calories per ounce of weight. false
What is the primary goal of cost allocation, and why should this (cost allocation) matter to a health services manager?
Points P(6, –8) and Q(–18, 2) are plotted on the coordinate plane. Enter the distance, in units, between points P and Q.
What is hidden curriculum? Give an example of something that might be part of educations hidden curriculum? Will give a Brainliest
The tip of the heart that lies on the diaphragm and points to the left of the body is the
An organism that contains foreign dna, which was inserted into its own genetic material, is called