577554
contestada

toby has $13 to buy t-shirts for his bowling team. Each t-shirt costs $4. How many t-shirts can he buy?

Respuesta :

Answer:

3

Step-by-step explanation:

13 ÷ 4 = 3.25

but you wont by .25 of a shirt so he can only buy 3 shirts

He can buy 3 shirts