Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

Which item is an example artifact? Fossil, skeleton, ancient footprint, coin
Reflecting telescopes are popular because they're blank than a regarding telescope
Which of these individuals was the link between Toynbee Hall in England and the establishment of the Hull-House?
Which shape describes a paragraph with no stated topic sentence? diamond inverted triangle regular triangle rectangle
Why are the fields of science and mathematics so interdependent?
The difference between 15 and the product of 5 and y
Once water vapor has been released into the atmosphere, it rises and cools, turning back into a liquid. What is this process called?
there's some number that if you subtract 15 from it first, and then multiply that total by 7, the result is 28. find the number
How to compare the values of the underlined digits. 6,300 and 530 with the 3 been underlined
What is the frequency of light that has an energy of 1.8 x 10-15 J? 6.626 x 10-34 Js 2.7 x 1018 Hz 3.7 x 10-19 Hz 1.2 x 10-48 Hz