maciekfinfand6860 maciekfinfand6860
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Denny's fruit stall sells oranges for $2 per bag, and he sells pears for $5 per bag. By the end of the day, Denny had made $21. Put this in standard form.

Respuesta :

MeForPresident
MeForPresident MeForPresident
  • 15-01-2020
For this problem, we should assign variables to fruits in order.

x = oranges and y = pears

The cost of each fruit times the number of each fruit sold has to equal a grand total of $21

In standard form, this is written as: 2x + 5y = 21
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is written correctly? A. Accept for Bill, all of the players were present to accept their awards. B. Except for Bill, all of the players w
in Florida for a new vehicle is in the shop for 15 days or less during the first year the car is considered a lemon? true or false?
Personal _____ beliefs reflect the degree to which you believe that your performance in a situation depends on something you do.​
Which equation is a line of symmetry for the graph shown
Which of these techniques uses discussion on the best way for an actor to take scene further? In the ___________ technique, a discussion decides how the actor c
A seaplane flies horizontally over the ocean at 50 meters/second. It releases a buoy, which lands after 21 seconds. What's the vertical displacement from the pl
An angle whose vertex is at the center of a circle is a middle angle of that circle. A. True B. False
Why is a virus also considered as a parasite??
is this a rational number? 0.31243576
Use the quadratic formula to determine the exact solutions to the equation. x^2-4x-8=0 x=____ or x=_____