shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

ryeroo ryeroo
  • 14-01-2020

Answer:

Unit rate= .75 cents per can

Step-by-step explanation:

Divide the $4.50 by 6 to get .75.

So each can costs .75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Why do so many people nowadays get so offended over something stupid?
What is the smallest possible area of an isosceles triangle with side lengths 5 inches and 6 inches? Express your answer as a decimal to the nearest tenth.
PLEASE ANSWER Which of the following polynomials represent a difference of squares? x^2-6 2x^2-9 4x^2-16 9x^2+25 Which Polynomial represents a difference of cub
What does the US government help regulate
How do you do these problems? And is the first one done right?
Which expression below equal a rational number ? Choose all that apply
Match the phrases with the literary techniques used
what is the mean of 14,15,13,14,24,23,22
Which word completes this sentence​ correctly? We have​ ________ our research. A. began B. begun C. beginning D. begins
People traveled to California during the food rush because they wanted to