giraldintyler giraldintyler
  • 14-11-2019
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-11-2019

The mango costs $1.5 and the apple costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

3. A city is selling tickets for Family Night at the ballpark. Tickets cost $5 each. On Monday, 517 tickets were sold. On Tuesday, 413 tickets were sold. How mu
Which of the following reflects the order of operations when the Fed buys bonds on the open market?a. Money supply increases, interest rates decrease, investmen
A square has a perimeter of 76 ft. What is the length of each side?
can u pls help me with this question asap ​
Which of the following best represents the central moral obligation of humanity toward children? a) Education is the key to the development of a society. b) Bio
Which claim best summarizes the author's proposal ? Based on a study, in the year 2000, humans produced 13.9 billion tons of garbage. Very little research has b
Find the values of thefollowing20% of 25000.00​
Write down the steps to take if you have been a victim of SA or SH
how many zeros does the graphed quaddratic function have?
Is the range of the projectile dependent or independent of the projectile's mass? Explain.