lolol1330 lolol1330
  • 15-01-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 lemons for 2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag

Respuesta :

kelsey6978 kelsey6978
  • 15-01-2019
$2/5=.40 so 40 cents
Answer Link
oliviahclingaman22
oliviahclingaman22 oliviahclingaman22
  • 15-01-2019
The unit cost is .40 cents per lemon
Answer Link

Otras preguntas

Which term refers to markings on a map that run in an east and west direction and measure distance north and south of the equator? Question 1 options: lines o
What does Bertie mean when he uses "totter" and "trickle"? (5 points) Bertie means to show that he's bored with life. Bertie means to show that he's irritated b
Exit a spinner used for a game is divided into 3 sections: yellow, green, and orange. janie spins the spinner 20 times. the spinner lands on green 8 times. what
Who ruled the Mycenaeans? Egyptians, tribal leaders, cretans, warrior-kings
Which of these considered to be the spark which ignited world war 1
Which of the following best describes the US government? A. Dictatorship B. Representative democracy C. Executive rule D. Direct democracy
Show work to this problem
Great Leap Forward was Mao's plan to industrialize China. True or False?
If f(x) = 3/x+2 -sqrt x-3. complete the following statement. Round to the nearest hundredths. f(7)=___
a metal strip is being installed around a workbench that is 6 feet long and 2 feet wide. find how much stripping is needed