helen97 helen97
  • 03-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6. What is the cost for 1 marker ?

Respuesta :

abbadabba03
abbadabba03 abbadabba03
  • 03-09-2018

you would do ...

20 ÷ 6

= $3.33

Answer Link
Skullgirl187 Skullgirl187
  • 03-09-2018
You need to find the cost of one marker. You just simply have to divide the money by the number of markers.
[tex]6 \div 20 = m[/tex]
[tex]m = 0.3[/tex]
Now to actually make it apply to the problem, you have to make sure there is a zero in the hundredths place.
So it will look like this:
[tex]m=0.30$[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Which scientist did experiments involving a form of cathods ray tube
Find the missing numbers... (2cubed)cubed =2?
slaves were what europeans wanted most from africa before the 1800s. true or false
what is the meaning of battle-sweat
Which of the following words is a homonym of bare? a. bear b. filled c. barren d. show
Sales tax in your town is 8%. How should this number be written in decimal form?
what are the steps to solve this problem C=6/(6+12)*180
Which of these options represents the correct flow of events during meiosis ii?
Write your question here (Keep it simple and clear to get the best answer)give me examples of combined nouns plz
A population has a great number of individuals that have the exact same traits. This population would likely have low genetic diversity high diversity growth