AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

please make these sentences imperfect.Il y a 10 phrases écrites au présent. Mettez chaque phrase à l'imparfait. Enregistrez vos réponses pour l'activité orale.
___ is considered the Fauther of Greek tradegy
The reactants of two chemical reactions are shown. Reaction 1: HCl and NaOH Reaction 2: Cu and AgNO3 Which reaction is likely to be a redox reaction? A) Reacti
In circle C, r = 32 units. What is the area of circle C?
Reword the following statement to make it true: The orderly flow of carbon through the TCA cycle is possible because each of the enzymes of the cycle is embedde
el botones A) ____________ lleva las maletas. la habitación individual B) Uso ___________ para subir a mi piso. la llave C) Antes de (before) ir al hotel, tengo
Water is more viscous than acetone because____ a.) water is exhibits strong cohesive forces B.) acetone exhibits stronger cohesive forces. C.) water exhibits we
PLEASE HELP ME WITH THIS ASAP PLEASE HELP
Kathy distributes jelly beans among her friends. Alia gets 4^2 fewer jelly beans than Kelly, who gets 3^3 jelly beans. How many jelly beans does Alia get? A. 4
PLEASR HELP AND EXPLAIN